اخبار

تصویب اساسنامه سازمان توسعه مکران، کمک به توسعه منطقه مکران است

دبیر شورای توسعه مکران:

تصویب اساسنامه سازمان توسعه مکران کمک به توسعه منطقه مکران است

دکتر حسین دهقان نماینده ویژه رئیس جمهور و دبیر شورای توسعه مکران از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی خواست: با رای مثبت به دو فوریت اساسنامه سازمان توسعه مکران به توسعه منطقه مکران اقتصاد کشور کمک کنند.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه مکران، دکتر حسین دهقان نماینده ویژه رئیس جمهور و دبیر شورا با حضور در خبرگزاری قارس به تشریح فعالیت و راهبردهای دبیرخانه شورای توسعه مکران در منطقه مکران پرداخت و گفت: 60 درصد جمعیت کشورهای بزرگ و پیشرفته دنیا در نوار ساحلی قرار دارند و باید با توجه به ظرفیت سواحل کشور در جنوب بایستی به سمت اقتصاد دریا محور حرکت کنیم.

وی با اشاره به تاکیدات رهبری معظم انقلاب اسلامی نسبت به توسعه منطقه مکران، گفت: دبیرخانه شورای توسعه مکران در سال 91 شکل گرفت و این موضوع همواره محل بحث است که برای تحول در این منطقه نیاز داریم که مدل حکمرانی متفاوتی از سرزمین مادری ایجاد و اعمال کنیم بگونه ای که این نظام مدیریت متفاوت بتواند در حوزه جذب سرمایه گذاری و توسعه ای گام های عملیاتی بردارد.

وی اضافه کرد: زمین های خوبی در منطقه مکران وجود دارد و برای همین مدیریت زمین و نحوه بهره برداری آن در این منطقه مساله مهمی است که مورد توجه دبیرخانه شورای توسعه مکران است.

وی با اشاره به اینکه در محیط پیرامونی ایران مناطقی نظیر صحار در عمان، جبل علی در امارات درحال فعالیت هستند؛ گفت: این مناطق کاملا به شکل دولت محلی با حدود اختیارات خاص خود اداره می شود و هنوز در ایران با این نقطه فاصله داریم.

نماینده ویژه رئیس جمهور تصریح کرد: یک موضوع مهم دیگر سرمایه پذیر و جمعیت پذیر کردن منطقه مکران است و برای این مهم نیازمند تحول در جذب سرمایه و فعال سازی ظرفیت های اقتصاد دریامحور هستیم.

وی گفت: در حوزه شیلات کل کاری که در منطقه انجام می شود با داشتن 800 کیلومتر صید ماهی در حدود 350 هزار تن است این در حالی است که در قطر، امارات، پرورش میگو، ماهی در قفس و مزارع بزرگی در این حوزه شکل گرفته است.

دهقان گفت: در زرآباد هر هکتار باغ موز 30 تن  محصول می دهد براساس مطالعات کارشناسی  ظرفیت رسیدن به 100 تن است و همچنین در میوه استوایی منطقه حامل ظرفیت های بزرگ سرمایه گذاری است.

دبیرشواری توسعه مکران در خصوص دیگر ظرفیت مهم منطقه یعنی آب هم گفت: اگر روان اب های فصلی را در منطقه مهار کنیم به خوبی نیازهای کشاورزان منطقه را پوشش می دهیم.

وی افزود: میانگین دمایی منطقه مکران به گونه ای است که در  همه فصول امکان کشت وجود دارد.

ظرفیت های دامداری منطقه مکران دیگر محور مورد اشاره دکتر دهقان در این نشست بود و خاطر نشان کرد: در حوزه پرورش شتر امکان پرورش خوبی است که هر کدام ظرفیت سرمایه گذاری بالا دارد.

دکتر دهقان در بخش دیگری از این گفت و گوی مطبوعاتی به سهم اقتصاد دریا در برنامه هفتم اشاره داشت و گفت: تحقق این برنامه ها به الزامات خاص خودش نیاز دارد و باید برای تحقق آن گام های عملیاتی برداریم.

وی به جایگاه منطقه مکران در اقتصاد کلی کشور اشاره داشت و تصریح کرد: کریدور شمال- جنوب مهم ترین کریدور ارتباطی ایران در حوزه تجارت منطقه ای است و در این کریدور بنادر منطقه مکران اهمیت جدی دارند.

دکتر دهقان با بیان اینکه بنادر چابهار، کنارک و کوه مبارک بنادر اقیانوسی ایران هستند؛ گفت: این بنادر به خاطر عمق مناسب امکان پهلوگیری کشتی های بزرگی دارند که در نوع خود ظرفیت خوبی است و باید برای جلب سرمایه گذاری در این حوزه گام های جدی برداریم.

وی گفت: ظرف سه سال با 9 میلیارد دلار همه کاستی ها و نیازهای توسعه ای منطقه مکران نظیر ساخت بندر جاسک،  فرودگاه بین المللی چابهار و تکمیل کریدور شمال= جنوب و سایر نیازهای توسعه ای انجام می گیرد.

دکتر دهقان گفت: با تحقق این امر، زمینه 200 الی 300 میلیارد دلار سرمایه گذاری را در منطقه فراهم کند.

نماینده رئیس جمهور گفت: با تکمیل زیرساخت ها، منطقه مکران با توجه به ظرفیت های داخلی اش به منطقه کاملا سرمایه پذیر تبدیل می شود.

وی همچنین گفت: اختصاص فروش 100 هزار بشکه در روز برای توسعه منطقه پیشنهاد دیگری برای تقویت زیرساخت های منطقه بود که به دولت  محترم  داده شده است.

دکتر دهقان گفت: ارائه مشوق ها به سرمایه گذاران دیگر راهبرد دبیرخانه شورای توسعه مکران است و البته با توجه به فقدان زیرساخت های نظیر فقدان کارگر ماهر، نبود زیرساخت های جاده ای  هزینه سرمایه گذار دراین منطقه بالا می رود و باید برای همین مشوق ها را در منطقه مکران لاجرم باید تقویت کنیم.

دبیر شورای توسعه مکران با بیان اینکه اولویت اول صاحبان سرمایه در کشور،، سرمایه گذاری در داخل فضای سرزمینی کشور است؛ گفت: اینکه سرمایه گذار بیرون از کشور سرمایه گذاری می کند به دلیل فقدان زیرساخت ها و مشوق های لازم است و در این خصوص در نظر داشته باشیم که سرمایه گذار خارجی با سرمایه گذار داخلی همراه  می شود و تا زمانی که سرمایه گذار داخلی قوی نباشد امکان جذب سرمایه گذاری خارجی هم دشوار است و باید ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهیم.

دکتر دهقان در ادامه صحبت های خود گفت: ریاست محترم جمهور کشور علاقه مند به توسعه و پیشرفت همه جانبه منطقه مکران با توجه به ظرفیت های بالای منطقه است و هماهنگی و همراهی همه ظرفیت ها برای تحقق این امر ضرورت جدی دارد.

دبیر شورای توسعه مکران به ماده 68 قانون احکام دائمی توسعه کشور اشاره داشت و گفت: براساس این ماده قانونی تشکیل سازمان توسعه مکران با اختیارات قانونی مشخص پیش بینی شده است و اجرای آن قدم در مسیر تسهیل بخش توسعه مکران است.

وی گفت: به دنبال  عملیاتی کردن ماده 68 قانون احکام دائمی توسعه کشور در اساسنامه سازمان توسعه مکران هستیم و خوشبختانه اساسنامه در دولت تصویب و انشالله در روز یکشنبه در مجلس شورای اسلامی مطرح خواهد شد.

دکتر دهقان از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست با رای به دو فوریت اساسنامه سازمان توسعه مکران به سهم خود به  توسعه ملی کشور کمک کنند و  البته  یکی از جنبه های نشان دادن انقلابی بودن مجلس هم  است  که کار مانده چند ساله را کلید می زنند تا بنیان خوبی  در کشور زده شود.

وی به اظهارات سخنگوی دولت در زمان تصویب اساسنامه در هیات دولت اشاره کرد و گفت: جمله سخنگوی دولت این بود که  ما نوع جدیدی از حکمرانی را در اساسنامه سازمان توسعه مکران تجربه خواهیم کرد و تمام ایده سازمان هم همین امر است که حکمرانی جدید و متحولی در منطقه مکران شکل گیرد.

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا