اخبار

دکتر حسین دهقان در برنامه تلویزیونی بیکرانه گفت: باید از کل مردم به خاطر محرومیت های مکران عذرخواهی کنیم

دکتر حسین دهقان نماینده ویژه رئیس جمهور در برنامه تلویزیونی بیکرانه گفت: باید از کل مردم به خاطر محرومیت های مکران عذرخواهی کنیم
دبیر اجرایی شورای توسعه سواحل مکران ساعت ۲۰ شنبه ۱۹ فروردین با حضور در برنامه تلویزیونی بیکرانه از شبکه یک سخن خود را با یک عذرخواهی جدی از مردم محلی و ملت ایران آغاز کرذ که بعد از ۴۳ سال هنوز با محرومیت ها، کمبودها و کاستی ها و عقب افتادگی های غیر قابل قبول روبرو هستند.
وی در بخشی از صحبت‌هایش با اشاره به غنی بودن این منطقه گفت: از هر بعدی مکران منطقه غنی ای است، نسبت آن با دریا،ارتباط با اقیانوس،فصل مشترک برای ارتباط ما با دنیا، نعمت های عظیمی که این دریای سخاوتمند در اختیار ما گذاشته ، جغرافیای این منطقه و طبیعت بسیار دلپذیر و مردمی که قانع و تلاش گرند باعث شده که این منطقه از هر لحاظ برای ما منطقه‌ای غنی و حائز اهمیت باشد.
دکتر دهقان با اشاره به تاریخ غنی این منطقه افزود مردم این منطقه تاریخ این ملت را تاریخ خودشان می دانند در این سرزمین ما اسطوره های تاریخی همچون رستم داریم. این مردم بسیار مهمان نواز اند ،اصالت دارند و بسیار علاقه مند به کار و تلاش، سازگار و جنگجو هستند.
ایشان ادامه داد: معمولاً کشورها وقتی یک حدی از مرز آبی را دارند کشور دریای خطاب می شوند، اگر جزایر را هم در نظر بگیریم بیش از ۵ هزار کیلومتر مرز آبی داریم، ما بیش از ۲۰۰ هزار کیلومتر آب‌های سرزمینی داریم. گفته می‌شود بیش از ۸۰ درصد از شهر های منتفع دنیا در سواحل مستقر هستند اینها یعنی ما ظرفیت ساحلی بسیار غنی ای داریم. خیلی بیشتر از نکاتی که گفته می شود در سواحل مکران ظرفیت توسعه وجود دارد.
وی اشاره کرد: بر این باوریم که مردم منطقه مکران سهم ویژه ای در توسعه این منطقه دارند و باید فرهنگ عمومی در جهت توسعه منطقه ای سوق پیدا کند.
دکتر دهقان افزود: جوانان بسیار مستعدی در منطقه حاضر هستند، شرط رسیدن به توسعه استفاده از نیروی جوان در سطوح مختلف اجرایی و سیاست گذاری است. در بحث تامین آب آشامیدنی هم بارش های خوبی در شمال غربی منطقه داریم که می توان با هدایت درست و جمع آوری آن به معضل کم آبی پایان داد، همچنین با احداث تاسیسات آب شیرین کن در سواحل شاهد رفع این دغدغه باشیم.
برنامه بیکرانه که به تازگی از شبکه یک سیما در حال پخش است به بیان ویژگی نوار مرز آبی جنوب کشور می پردازد که ۲۰ قسمت از این مجموعه با همراهی و هماهنگی های دبیرخانه شورای توسعه سواحل مکران تولید شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا