اخبار

دکتر حسین دهقان: پیشرفت سواحل مکران با همدلی و همراهی دستگاه‌های اجرایی و مشارکت مردم قابل حصول است

دکتر حسین دهقان نماینده ویژه رئیس جمهور و دبیر شورای توسعه سواحل مکران با بیان اینکه منطقه مکران با ظرفيت های بی بدیل دریایی و تجاری قابليت بالایی برای توسعه و تجارت منطقه ای دارد، خاطر نشان کرد: پیشرفت سواحل مکران با همدلی و همراهی دستگاه‌های اجرایی و مشارکت مردم قابل حصول است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای توسعه مکران، دکتر حسین دهقان در چهارمین همایش معاونین و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی کشور در منطقه مکران، گفت: بار سنگینی در اجرایی کردن تاکیدات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) مبنی بر پیشرفت شتابان منطقه مکران بر دوش داریم.

دکتر دهقان با بیان اینکه امروز کشورهای منطقه در حوزه بندری و ساحلی سرمایه‌گذاری های کلان صورت داده‌اند؛ گفت: همه کسانی که دل در گرو اعتلای ایران اسلامی دارند بایستی به سهم خود به توسعه مکران کمک کنند.

نماینده ویژه رئیس‌جمهور و دبیر شورای توسعه مکران با اظهار اینکه فرصت زیادی برای فعال‌سازی و به فعلیت رساندن مزیت‌های منطقه نداریم؛ گفت: ضرورت دارد یک طرح آمایشی منسجم با پیش‌بینی همه آرمان‌ها و نیازهای منطقه آماده شود تا همه در یک مسیر توسعه قدم بردارند.
دکتر دهقان به موضوع مهم محرومیت‌زدایی اشاره کرد و گفت: اساسا محرومیت زدایی با توسعه همه جانبه منطقه نظیر بخش‌های آموزشی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی اتفاق می افتد و برای همین توسعه منطقه را از این جهت دنبال می کنیم
وی در ادامه با تقدیر از تلاش دستگاه‌ها در تصویب اساسنامه سازمان توسعه سواحل مکران در کمیسیون های دولت، گفت: باید با عزم جدی به یک ظرفیت قانونی و سازمانی برسیم اصول حاکم بر اساسنامه سازمان توسعه مکران را محکم، قابل اجرا و نظارت تنظیم کنیم.
وی در این ارتباط گفت: اساسنامه این سازمان مورد تصویب دولت قرار گرفته است و با قید دو فوریت تقدیم مجلس شد که یک فوریت آن تصویب شد. مجلس کاملا عقلانی خواست که در فرصت مناسب موارد آن را مورد بررسی قرار دهد که ما هم مخالفتی نکردیم.
وی همچنین گفت: سازمان باید توانمند، دارای اختیار و اقتدار و قدرت تصمیم‌گیری کافی برای پیشبرد برنامه‌های توسعه منطقه‌ای باشد.
دکتر دهقان در ارتباط با مدل توسعه ای منطقه مکران هم خاطر نشان کرد : رئیس‌جمهور از من پرسید قرار است این منطقه به چه چیز تبدیل شود؟ گفتم که مکران قرار است به دوبی و شانگهای تبدیل شود.

نماینده ویژه رئیس‌جمهور ادامه داد: در دنیا، تمام شهرهای پرجمعیت کنار دریا قرار دارند. اما جمعیت این منطقه تنها ۷۰۰ هزار نفر است. اگر بخواهیم اداره این منطقه را در راستای اداره سایر مناطق کشور ببینیم، هیچ اتفاقی در مکران نخواهد افتاد.

دکتر دهقان با تاکید بر اهمیت محیط زیست منطقه، به لزوم تصویب و تفویض اختیار به سازمان توسعه مکران اشاره کرد و گفت: هیچ مجوزی را ندیدم که زیر ۸ ماه صادر شود. هر فردی بخواهد کار کند به سختی مجوز می‌گیرد. بنابراین لازم است تصویب نهایی این کار را تسریع و تسهیل کنیم.

دبیر شورای توسعه سواحل مکران با درخواست از دستگاه‌ها برای به تعویق نینداختن برنامه‌های اجرایی خود در این منطقه، گفت: اگر عزم خود را جمع کنیم و مشکلات ما را ناامید نکند، اتفاقات خوبی را رقم خواهیم زد و مردم محلی و ملت ایران نتیجه آن را خواهند دید.

بنابر گزارش‌های ارائه شده در این جلسه، برنامه ۵ ساله محدوده مکران درحال تنظیم است که براساس این برنامه در پایان ۵ سال، جمعیت منطقه ۱/۵ میلیون نفر افزایش می‌یابد و تولید فولاد، آلومینیوم و آلومینا پیش‌بینی شده است.

همچنین در این برنامه ۵ ساله طرح‌هایی برای حوزه بهداشت و درمان و حوزه شیلات، گردشگری، کشاورزی، میراث فرهنگی و… در نظر گرفته شده است.

در ادامه نشست معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی دبیرخانه شورای توسعه سواحل مکران هم گفت :بخش عمده‌ای از کار، مثل زیرساخت‌ها، توسط دولت سرمایه‌گذاری می‌شود. اما این تمایل وجود دارد که احداث راه‌آهن و هر نوع تولیدی توسط بخش خصوصی انجام شود.
براساس این گزارش، جزییات اساسنامه سازمان توسعه سواحل مکران قرار است ۲۵ مهرماه در هیأت دولت بررسی شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا